Субота, 04.05.2024, 16:23
Вітаю Вас Гість | RSS

Громадське суспільство та його інститути

Громадянське суспільство - є одним з найбільш важливих ціннісних і культурологічним феноменів сучасного суспільства. Громадянське суспільство в його загальноприйнятому розумінні, виступає як сукупність соціальних утворень (груп, колективів), об'єднаних специфічними інтересами (економічними, етнічними, культурними і так далі), реалізованими поза сферою діяльності держави і дозволяють, в умовах демократичної системи облаштування суспільного життя, контролювати дії держави, - як ієрархії владно-політичних інститутів. Держава, позбавлене внутрішньої свободи громадських відносин, не підтримує демократичний режим соціальному житті, і не розвиваюче цінності законності, свободи та демократії не має привілей розвиватися на доброчинних ініціатив базі, новацій, і енергії громадянського суспільства. Бо в умовах тоталітаризму або навіть обмеженою демократії громадянське суспільство якщо й можливо, то скоріше в контексті елемента опору - сукупності нелегальних соціальних течій.

Громадянське суспільство - це сфера життєдіяльності людей, вільна від безпосереднього впливу з боку держави та її посадових осіб, але разом з тим організована, внутрішньо впорядкована і взаємодії з державою, та сфера, де люди реалізують свої приватні інтереси, об'єднуються в групи і організації.

Концепція громадянського суспільства має таку змістовну наповненість:

Громадянське суспільство - поняття, що позначає сукупність не політичних відносин в суспільстві: економічних, соціальних, моральних, релігійних, національних та інших. Громадянське суспільство - сфера самореалізації вільних громадян і добровільно сформованих асоціацій та організацій, огороджених відповідними законами від прямого втручання та довільної регламентації діяльності цих громадян і організацій з боку державної влади.

Становлення концепції громадянського суспільства відноситься до другої половини XVIII - початку XIX століть. Філософія Просвітництва і німецька класична філософія, у працях представників яких починає усвідомлюватися необхідність чіткого відмінності між державою і громадянським суспільством (як сферою, що охоплює все різноманіття соціальних зв'язків, що лежить між індивідом і державою), віддавали пріоритет взаємодії держави і громадянського суспільства державі (особливо Гегель) . У філософії та соціології марксизму, а також у більшості сучасних політологічних та соціологічних теорій, навпаки, стверджується пріоритет громадянського суспільства над державою, а його розширення і зміцнення розглядається як одна з найважливіших умов соціального прогресу.

Громадянське суспільство (в рамках системно-управлінського підходу) розглядається як суб'єкт формулювання обсягів цивільних прав і свобод, необхідних для відтворення населення, розвитку підприємництва та забезпечення соціальної відповідальності бізнесу. Теоретичні основи громадянського суспільства як суб'єкта та об'єкта в системах політичної та соціально-економічного управління, інструменти громадянського суспільства розроблені.

Філософія громадянського суспільства заснована на наступних постулатах:
  • Громадянське суспільство - це суспільство недержавного типу. У сучасному розумінні громадянське суспільство - це суспільство з розвиненими економічними, політичними, правовими та культурними відносинами між людьми, незалежне від держави, але взаємодіє з ним. 
  • Громадянське суспільство - це суспільство людей високого соціального, культурного, морального економічного статусу, що створюють разом з державою розвинуті правові відносини. 
  • Громадянське суспільство має складну структуру, яка включає в себе: господарські, економічні, етнічні, релігійні і правові відносини. Громадянські зв'язку представляють собою відносини конкуренції і солідарності між юридично рівноправними партнерами. 
  • Умовою виникнення громадянського суспільства є поява у всіх громадян суспільства економічної самостійності на базі приватної власності. Громадянське суспільство - це суспільство цивілізованих ринкових відносин. 
  • Важливою характеристикою громадянського суспільства є досягнення високого рівня самоорганізації і саморегуляції суспільства. Громадянське суспільство - це заснована на самоорганізації система соціально-економічних і політичних відносин, що функціонують у правовому режимі соціальної справедливості, свободи, задовільнити матеріальні і духовні потреби людини як вищої цінності громадянського суспільства. 
  • Громадянське суспільство організується після поділу сфер впливу між державою і громадянином. Звуження тотальної влади держави здійснюється через введення невід'ємних прав людини за певними неполітичним категоріями. Категоріями невід'ємних прав вважаються право на працю (економіка), на національні культурні цінності (культура), на виконання релігійних обрядів, на свободу обміну інформацією, свободу самореалізації. Всі спірні питання між громадянами вирішуються незалежним судом. Система рівності в втрачених свободах вирішує проблему обмеження небажаних для суспільства тенденцій. Виборність у вищі органи обмеженою державної влади здійснюються загальним голосуванням. Громадянське суспільство неможливе без правової держави.

Відзначимо, що існування громадянського суспільства шляхом функціонування формалізованих (різного роду громадські організації) та організаційно не оформлених утворень і соціальних течій (масові, часто - спонтанно виникли, суспільні рухи і ініціативи) - інститутів громадянського суспільства. 

Таким чином, Всеукраїнський академічний союз усвідомлює себе одним із суб'єктів суспільного процесу - інститутом громадянського суспільства і свою місію бачить у всемірному сприянні культурно-освітнього прогресу України, підвищенню якості вітчизняної освіти, розвитку української науки, оптимальної інтеграції національної системи освіти у глобальне освітнє співтовариство країн світу і, в тому числі, - в Європейський простір вищої освіти, а також в наданні всім зацікавленим особам права зведеного вибору освітнього продукту, незалежно від країни його походження.

Пошук
Генеральні партнери
Форма входу
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0

Copyright MyCorp © 2024
Конструктор сайтів - uCoz